22 marca 2014 r. w Domu Spotkań z Historią (DSH) odbyło się o godz. 18.30 spotkanie na temat książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Spotkanie poświęcone było współczesnej recepcji książki, która przez dziesięciolecia utrwalała etos Szarych Szeregów i formowała postawy młodych Polaków. O przesłaniu „Kamieni na szaniec” i aktualnym odbiorze książki dyskutowali między innymi dr hab. Wojciech Feleszko – wnuk Aleksandra Kamińskiego, dr Ewa Hoffmann-Piotrowska – literaturoznawca i Marek Frąckowiak – szef Niezależnego Wydawnictwa Harcerskiego, wydawca książek uzupełniających wiedzę o tym szczególnym czasie służby harcerskiej. Wystąpienia prelegentów uzupełniały fragmenty filmu Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” oraz materiały i nagrania archiwalne udostępnione przez NWH.
Mieliśmy przyjemność gościć wśród nas p. Witolda Broniewskiego – syna Stanisława Broniewskiego „Orszy”, Naczelnika Szarych Szeregów. Przypomnieliśmy sobie, że „Kamienie na szaniec” to „opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć” jak mówił Kamyk. To opowieść o życiu i o tym jak myśleć o kraju i społeczeństwie jak o wspólnym dobru, które warto rozwijać. Nasze rozważania zamykała bardzo głęboka i wzruszająca archiwalna wypowiedź „Orszy” o odpowiedzialności za słowo, o prawdzie, o odwadze wychowywania – a więc „nie traćcie nic, zwyciężajcie, stawajcie się”! W spotkaniu wzięło udział aż 260 osób z różnych pokoleń, organizowaliśmy je wspólnie z Domem Spotkań z Historią i Fundacją Drugiego Stulecia.
O godzinie 20.00, w drugiej części spotkania rozmawiano na temat filmu historycznego i jego możliwości oddziaływania. Spotkanie przygotowali instruktorzy tegorocznego Rajdu Arsenał ZHP. Wśród panelistów znalazł się także reżyser najnowszego filmu „Kamienie na szaniec” p. Robert Gliński. Z naszej strony w spotkaniu wzięło udział kilku specjalnie zaproszonych gości, którzy w części na dyskusję przytoczyli wiele ważkich i ciekawych argumentów dotyczących konspiracyjnego harcerstwa co spowodowało interesującą rozmowę o prawdzie na temat bohaterów książki, jakże inaczej ukazanych w najnowszym filmie „Kamienie na szaniec”.
Gościem specjalnym drugiej części spotkania była Druhna Barbara Wachowicz – pisarka losu polskiego, która podzieliła się z nami swoja refleksją i przepięknie podsumowała wieczór z bohaterami Kamyka.