Na przełomie 2007-2008 roku powstała idea w Szczecińskim Szczepie Harcerskim „Watra” ZHR – rajdu w rocznicę wydarzeń grudniowych w Szczecinie. Celem, jaki przed sobą postawili pomysłodawcy było poznanie historii i współczesności Szczecina oraz promowanie naszego miasta.
Pomysłodawcy chcą za pomocą powyższej inicjatywy przedstawić znaczenie naszego miasta i regionu Pomorza Zachodniego dla współczesnej i przyszłej Polski. Powojenna historia Szczecina pokazuje, że największe znaczenie dla tożsamości szczecinian odegrały wydarzenia związane z grudniem 1970 w Szczecinie. W związku z tym nazwa Rajdu nawiązuje do tych wydarzeń. ZHR poprzez inicjatywę Rajdu chce upamiętnić szczecińskie wydarzenia grudniowe. W tym kontekście celem jest rozbudzenie poczucia tożsamości młodych mieszkańców Szczecina i poznanie historii miasta. Nie da się jednak zrozumieć Grudnia ‘70 bez nawiązania do innych okresów historii powojennego Szczecina. Stąd mając w pamięci Grudzień’70 w kolejnych latach koncentrujemy się na innych wydarzeniach. Tym samym odbyły się kolejne edycje:
- I Rajd Grudzień
- II Rajd Grudzień „Nowy Dom 1945”
- III Rajd Grudzień „Zbuntowane miasto”
- IV Rajd Grudzień „Podziemne miasto”
- V Rajd Grudzień „Kryminalne Zagadki Szczecina”
W VI edycji rajdu związanego ze szczecińską solidarnością i jej protestami , uczestników przybyło ponad 180 są to harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ze Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Koszalina, Świnoujścia, Trzebieży i Polic. W tym roku uczestnicy wezmą udział w historycznej grze miejskiej, podczas której zapoznają się z często zapomnianymi zakątkami miasta. W ramach programu uczestnicy będą także słuchali gawęd naocznych świadków wydarzeń grudniowych, którzy działają na co dzień w Stowarzyszeniu Grudzień’70 oraz wczują się w lata Lata 70. Ubrali się w styl punka czy hipisa, ale także styl disco. Wtedy życie toczyło się nocą na dyskotekach, dlatego zwiewne sukienki, cekiny, cygańskie spódnice, kwieciste koszule czy wytarte szorty królowały na parkiecie. Harcerze Mężczyźni chętnie zakładali skórzane kurtki a’la Elvis, dżinsy i marynarki. Spodnie w kant uzupełniane były koszulami z długimi kołnierzami, krawatem i butami na wysokim i szerokim obcasie. Cieszące się dużą naturalnością i swobodnym stylem lata 70. dały początek pięknym długim włosom i ich u harcerzy nie brakowało. Modne były blond loki z plecioną opaską. Bardzo ważne były też dodatki, które stanowiły najważniejszy element stroju disco jak chociażby błyszczące ozdoby czy sztuczna biżuteria.
. Wszystko to pozwoli młodzieży przybliżyć najnowszą historię Szczecina Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciami sprawuje szczeciński Oddział IPN, Miasto Szczecin oraz Muzeum Narodowe w Szczecinę. W programie znalazła się też gra terenowa, quiz, Msza święta za ofiary grudnia w dolnym kościele przy ul. Pocztowej oraz przemarsz na plac Solidarności i apel kończący Rajd.
https://www.facebook.com/Rajd-Grudzień-127954293978286/?fref=ts