3 moduły, 3 miasta, ponad 30 specjalistów – zakończył się wyjątkowy cykl szkoleń, dzięki któremu harcerki i harcerze ZHR szlifowali swoje umiejętności w zakresie pracy nad wizerunkiem i skutecznej komunikacji z partnerami. Pierwszy moduł szkoleniowy odbył się w październiku, a jego uczestnicy doskonalili się w zakresie sztuki fotografowania i filmowania. W celu jak najlepszych rezultatów, uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy: początkujący foto, zaawansowani foto, początkujący wideo i zaawansowani wideo. Przy wsparciu dwunastu ekspertów, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, wszystko odbyło się na najwyższym poziomie.
Pani dr hab. Joanna Taczkowska-Olszewska, prof. nadzw. wprowadziła uczestników w świat praw autorskich oraz wszystkich kwestii formalnych z jakimi spotykamy się dokumentując działania drużyn. Pan Adam Juszkiewicz wtajemniczył uczestników w tradycje fotografii – bardzo ciekawym doświadczeniem, dla większości wcześniej nie znanym, były warsztaty w ciemni fotograficznej. Profesjonalni i cenieni fotografowie i filmowcy: Pan Karol Sawicki, Pan Darek Gackowski, Pan Łukasz Trybuszewski, Pan Łukasz Małecki i Pan Artur Owczarak, poprowadzili warsztaty z uczestnikami zespołu szkoleniowego z zakresu wideo. Doskonałym owocem tych prac są materiały o Wyspie Młyńskiej oraz reportaż z zawodów strzeleckich o puchar komendanta Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.
Pan Roman Bosiacki i Pan Robert Sawicki, pracując z grupą młodych fotografów, odbyli intensywne warsztaty reporterskie, których owocem jest relacja z wyżej wspomnianych zawodów strzeleckich. phm. Maciej Sadowski, zainteresował uczestników zajęciami związanymi z fotografią studyjną i podstawami montażu. Koordynatorem modułu organizowanego przez Wydział Komunikacji ZHR w Bydgoszczy był phm. Robert Gębara, który podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia i montażu materiałów filmowych. Na koniec Pan Łukasz Bożycki wprowadził wszystkich w świat poszukiwania ciekawych kadrów oraz udowodnił, że w doskonałym zdjęciu nie jest ważny doskonały i drogi sprzęt fotograficzny.
Drugi moduł szkoleniowy odbył się w Akademii Telewizyjnej TVP w Warszawie. Wzięli w nim udział rzecznicy prasowi oraz korespondenci regionalni ZHR. Pierwszego dnia kursu uczestnicy poznali swoje mocne i słabe strony oraz dowiedzieli się jak nad nimi pracować – wszystko pod okiem znanych i cenionych logopedów Pani Bożeny Targosz i Pani Ewy Kozickiej.
Następie uczestnicy próbowali swoich sił w wystąpieniach medialnych o różnych charakterze i realizowanych w różnych warunkach. Wszystko było na bieżąco oceniane i korygowane przez trenerów i analityków Akademii – Pana Jędrzeja Dudkiewicza, Macieja Jabłońskiego oraz Panią Monikę Baran-Borkowską.
Dodatkowym zadaniem było „starcie” z prawdziwym i bardzo dociekliwym dziennikarzem – Panią Joanną Gabis pod okiem kamery Pana Krzysztofa Włostowskiego. To właśnie dzięki ich radom i wskazówkom, uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak pokonać swoje słabości i świadomie prezentować działania realizowane przez ZHR.
Galeria zdjęć z warsztatów znajduje się na Facebooku Akademii Telewizyjnej TVP.
„Dzięki szkoleniu poczułam, że profesjonalne i zindywidualizowane podejście daje największe efekty. Każdy etap nagrań był dla mnie coraz bardziej satysfakcjonujący”. – podkreśla Marysia z Okręgu Staropolskiego ZHR, której środowisko zostało wyróżnione w konkursie „Drużyna w szkole”. Możliwość nauki w Akademii Telewizyjnej TVP jest doświadczeniem wyjątkowym, dzięki wspaniałej atmosferze jaką tworzy Pani Alina Gaworska i Pan Janusz Wołcz, w murach TVP harcerki i harcerze ZHR czują się niemal tak dobrze, jak w lesie. 🙂 Zdjęcia z nocnych nagrań można zobaczyć na Facebooku Akademii Telewizyjnej TVP.
Dzięki wywiadom w prawdziwym studiu telewizyjnym uczestnicy dostrzegli, że takie cechy, jak charyzma, pewność siebie, spokój i opanowanie pasują nie tylko do zawodowych dziennikarzy. W niedzielę uczestnicy skupili się na tworzeniu relacji pisemnych i nawiązywaniu bezpośrednich relacji z partnerami projektów, w tym szkołami oraz mediami. Wszyscy sprawdzili swoje umiejętności i otrzymali cenne wskazówki, dzięki którym służba, zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnopolski, będzie łatwiejsza i skuteczniejsza.
Trzecie szkolenie z cyklu to e-PR – dotyczyło komunikacji za pomocą nowych mediów.
Harcerki i harcerze ZHR – pasjonaci nowych mediów, zebrali się w Krakowie. Szkolenie, dzięki uprzejmości phm. Wojciecha Przybylskiego, odbyło się w budynku Krakowskiego Parku Technologicznego.
Pierwszego dnia organizatorzy skupili się głównie na pracy wewnątrz ZHR, wyciągając wnioski z doświadczeń jakie zdobyło Biuro Prasowe w ostatnich latach swojej działalności. Uczestnicy doskonalili umiejętności pisania relacji, analizowali strony i inne platformy do komunikacji w Internecie. Był także czas na skupienie się nad pracą Biur Prasowych Okręgów oraz zaplanowanie działań na nowy rok. Zaproszony gość – Pan Bartosz Kowalski – ceniony za tworzenie strategii komunikacji, znany z działalności w obszarze e-PR, udzielił uczestnikom warsztatów cennych rad dotyczących działalności na portalach społecznościowych.
Korzystając z potencjału miejsca – wieczorem odbył się wykład „Wawel obronny” – Pana dra Janusza Firleta, kierownika Działu Archeologii na Wawelu.
Atrakcją, która czkała na uczestników po pracowitym dniu był udział w grze, która przenosząc wszystkich do XIX wiecznej Polski, urozmaiciła zwiedzanie centrum miasta. W tym samym czasie odbyło się również spotkanie rzeczników prasowych i Wydziału Komunikacji ZHR podczas którego ustalono plan działań na najbliższy rok.
W niedzielę odbył się jeszcze jeden panel warsztatów dotyczących social media i PR „Nie tylko Facebook”, które poprowadziła Pani Urszula Podraza. Zajęcia dostarczyły wiele energii i inspiracji do działania na rzecz wizerunku Związku. Na koniec Pan Czarek Dziadurski z Grupy Mobilni przekazał uczestnikom jak można wykorzystywać smartfony w pracy reporterskiej.
Uczestnicy wszystkich szkoleń czują się zainspirowani i pełni zapału do pracy nad promowaniem Związku oraz współpracą z kluczowymi partnerami w tym szkołami. Szkolenia Biura Pasowego to wyjątkowy czas – moment, w którym staramy się nauczyć jak pracować jeszcze lepiej, ale także okazja do spotkania, wymiana doświadczeń i wyjątkowa zabawa w znakomitym towarzystwie.
Cykl szkoleń został zorganizowane w ramach akcji „Wolontariat harcerski w szkole”, dzięki funduszom z Ministerstwa Edukacji Narodowej.