Komunikat prasowy nr 2/08/2017 

ZHR12 sierpnia 20177min1379

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej prowadzi działania mające na celu przede wszystkim zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa uczestnikom ewakuowanego obozu harcerskiego. Jednak w obliczu różnych doniesień medialnych, chcemy przekazać dodatkowe informacje, które udało nam się już potwierdzić.

Okręg Łódzki ZHR podjął współpracę z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Województwa Łódzkiego – na miejsce zdarzenia dotarły autokary, które przewiozą uczestników do domów. 

Rodzice uczestników obozu, dzisiaj od godziny 18.00 mogą przyjeżdżać do Atlas Areny, gdzie dzieci zostaną przywiezione autokarami. Tam także będzie zapewniona opieka psychologiczna, którą uczestnicy zostali otoczeni od początku ewakuacji. 

Po otrzymaniu sygnału o możliwości zagrożenia na obozie, instruktorzy podjęli działania przygotowujące do ewakuacji i uruchomili wewnętrzne procedury postępowania w sytuacji zagrożenia. Około godziny 23 rozpoczęła się burza i zawiadomiono służby ratownicze. 

W nocy instruktorzy zrealizowali plan ewakuacji obozu i starali się zapewnić dzieciom opiekę psychologiczną oraz odpowiedni komfort oczekiwania na pomoc. Zebrali z obozu koce i śpiwory oraz rozpalili ognisko. 

Około godziny 1 w nocy do uczestników obozu dotarła pomoc ze strony mieszkańców pobliskiej wioski. Oni wspólnie z częścią wychowawców prowadzili działania poszukiwawcze na terenie obozu. Kilku poszkodowanych udało się wyciągnąć spod drzew i namiotów. Po znalezieniu ciał, instruktorzy prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, starając się przywrócić czynności życiowe. Udzielali pomocy rannym i poszkodowanym.  

Z powodu bardzo trudnych warunków, pierwsze służby dotarły na miejsce obozu nad ranem. Cały czas na miejscu trwają czynności wyjaśniające. Po zapewnieniu dzieciom bezpiecznego powrotu do domów, kolejnym etapem będzie usuwanie skutków zdarzenia. 

Obecnie wszyscy nasi instruktorzy, opiekunowie obozu oraz ci, którzy dołączyli do pomocy, są cały czas z dziećmi i kontaktują się z rodzicami, żeby potwierdzać zgody na powrót uczestników autokarami. Wciąż kontakt jest utrudniony z powodu zanikającego zasięgu w tamtym regionie. 

Na obozie harcerskim w miejscowości Suszek przebywało łącznie 130 uczestników z Okręgu Łódzkiego ZHR. Opiekę nad nimi sprawowało, zgodnie z obowiązującymi przepisami państwowymi, 8 wychowawców. Obóz został zatwierdzony w Kuratorium Oświaty zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Kadrę stanowili wychowawcy posiadający odpowiednie uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawczych. 

Zarząd Okręgu Łódzkiego ZHR oraz przedstawiciel Władz Naczelnych ZHR wyjechali na miejsce obozu jeszcze w nocy, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o wydarzeniach. Na miejscu, w nocy, sprawdzili prawidłowość ewakuowania uczestników i powiadomienia służb. Następnie, wspólnie z mieszkańcami pobliskiej wsi pomagali w poszukiwaniu poszkodowanych uczestników. Równolegle, od początku działa sztab kryzysowy, powołany przy Naczelnictwie ZHR, który koordynuje działania według wewnętrznych instrukcji w ścisłej współpracy ze służbami i osobami obecnymi na miejscu zdarzenia.

Instruktorzy i instruktorki, którzy nie brali udziału w obozie, licznie docierają na miejsce, aby wesprzeć poszkodowanych i stanowić dodatkowe wsparcie także dla osób przebywających w szpitalach. Pomogą oni także przy likwidacji obozu i zabezpieczeniu sprzętu oraz mienia dzieci. 

W Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej została zarządzona żałoba. Jutro (13 sierpnia) o godzinie 20.15 w Klasztorze Ojców Dominikanów w Łodzi odbędzie się czuwanie zakończone Mszą Świętą w intencji zmarłych harcerek i wszystkich poszkodowanych, wraz z ich rodzinami. Jutro w katedrze w Łodzi o godz. 19.00 odbędzie się wieczorna Msza święta, także w powyższej intencji.  

Na pytania w sprawie informacji udzielają: 

Grzegorz Bielawski – rzecznik prasowy Okręgu Łódzkiego ZHR tel. 664 970 074, [email protected] 

Krzysztof Goliszewski – rzecznik prasowy Okręgu Pomorskiego ZHR tel.  609 056 865, [email protected] 

Adam Kralisz – Przewodniczący Okręgu Łódzkiego ZHR, tel. 501 301 341

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger