W dniu 4 lipca nad Jez. Białe w okolicach Samociążka odbyły się manewry ratownicze, w których udział, oprócz harcerzy, wzięły jednostki straży pożarnej, policji i Lasów Państwowych. Ich celem było przećwiczenie bezpiecznej ewakuacji obozu w lesie podczas zagrożenia pożarem lub warunkami pogodowymi. Na obozach w tamtej okolicy stacjonuje 120 harcerek i harcerzy siedmiu drużyn z Bydgoszczy, Inowrocławia, Ciechocinka i Aleksandrowa.
Ćwiczenia ratownicze zorganizowała Chorągiew Harcerzy i Okręg Kujawsko-Pomorski ZHR wraz z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy i Urzędu Miasta w Koronowie, Państwową Strażą Pożarną, Policją oraz Nadleśnictwem Różanna.
Podczas manewrów harcerki i harcerze ćwiczyli swoją sprawność i procedury bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia klęską żywiołową. Symulowana była sytuacja, w której po przejściu trąby powietrznej, poprzez numer alarmowy poinformowano o wydarzeniu Centrum Zarządzania Kryzysowego. Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udzielało poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej. Komenda obozu przeprowadziła działania przewidziane w sytuacji konieczności ewakuacji harcerek i harcerzy do wyznaczonego miejsca dyslokacji. Jednostki PSP i Policji prowadziły akcje ratunkowe w lesie i na wodzie – m.in. poszukiwanie i ewakuacja rannych oraz udzielanie pierwszej pomocy, ratowanie osób z przewróconego kajaka. Zabezpieczono także miejsce zdarzenia siłami policji i leśników. W miarę możliwości starano się także usuwać skutki nawałnicy.
Ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 11:15, zakończyły po 5 godz. Na odprawie po zakończeniu odbyła się wymiana spostrzeżeń z ewakuacji oraz wskazanie niedociągnięć do usunięcia.
Celem takich manewrów jest: ćwiczenie sprawności w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia w warunkach polowych, zdobywania i poszerzania wiedzy o możliwych zagrożeniach i sposobach postępowaniach w konkretnych sytuacjach oraz wdrażanie procedur postępowania w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Dla służb ratowniczych istotne jest także przećwiczenie swoich procedur, wzajemnego współdziałania i komunikacji oraz koordynacja tego typu akcji.
Pomysłodawcami i osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie manewrów byli phm. Robert Gębara – Komendant Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Harcerzy, pwd. Michał Pankiewicz – Komendant obozu oraz pwd. Robert Sawicki.
Relacje filmowe z ćwiczeń dostępne są na stronach:
http://bydgoszcz.tvp.pl/37939399/cwicza-wspolnie-by-nie-powtorzyla-sie-tragedia
http://bydgoszcz.tvp.pl/37944752/sluzby-na-manewrach-harcerze-nic-nie-wiedzieli-o-ewakuacji
Foto: Robert Sawicki – GALERIA
Relacja: Okręg Kujawsko-Pomorski ZHR
Komentarz
Pingback: Manewry ratownicze na obozie harcerskim – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Comments are closed.