Złaz rozpoczął się wielką grą po stolicy.
– Gra wymagała od uczestników sprawnej komunikacji, współpracy i działania pod presją czasu. Opierała się na strategicznym myśleniu i szybkim poruszaniu się po stolicy. Patrole zostały podzielone na cztery główne grupy, w których ze sobą rywalizowały, a więc tak naprawdę działo się kilka gier jednocześnie. Warunkiem wygranej było jak najszybsze dotarcie po siatce połączeń do jednej z trzech głównych postaci. Nie było to takie proste, gdyż najpierw należało zdobyć poparcie innych osób oraz organizacji związanych z odzyskaniem niepodległości. – opowiada sam. Karolina Dubiel, przyboczna 13 WDH-ek „Bukowina”.
Po zakończeniu gry wszyscy udaliśmy się do gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie czekał na nas wyśmienity obiad. Po nabraniu sił, mieliśmy okazję zwiedzić sejmową Salę Posiedzeń.
Niedługo potem wszyscy zebraliśmy się w Sali Kolumnowej, gdzie Przewodniczący ZHR Grzegorz Nowik odczytał przemówienie Józefa Piłsudskiego na otwarcie Sejmu Ustawodawczego, rozpoczynając tym samym uroczystą Galę Drużyn Niepodległej. Reprezentacja każdej drużyny przy oklaskach i gratulacjach, odebrała swoje miano oraz proporczyk. Zostały podsumowane zadania, które realizowaliśmy przez cały poprzedni rok.
Następnie wysłuchaliśmy debaty „30 ze 110” dotyczącej wkładu harcerstwa w walkę o niepodległość i budowę społeczeństwa obywatelskiego.
– Rozmówcy uświadomili nam, tym odpowiedzialnych za jednostki, że oni widzą i doceniają naszą codzienną pracę z naszymi harcerzami. Że ma ona swój jasny i piękny cel, czyli wychowanie młodzieży w duchu chrześcijaństwa i patriotyzmu – relacjonuje dh Michał Pyzik z wrocławskiego „Boru”.
Na koniec odbyła się projekcja fragmentu filmu “Niepodległość” oraz uroczysta kolacja. Potem wspólnie przeszliśmy do Pałacu na Wyspie, gdzie czekała na nas niespodzianka.
– Niesamowitym doświadczeniem dla drużyn była sobotnia wieczornica. Cały złaz zgromadził się w Łazienkach Królewskich, aby posłuchać i włączyć się w koncert pieśni Adama Kowalskiego. Wspólnie odśpiewane obrzędowe pieśni wywołały wiele wzruszenia, co wpłynęło na podniosły nastrój koncertu. Pozytywnym zaskoczeniem było także wystąpienie na scenie Przewodniczącego ZHR. Wszystko to miałyśmy na wyciągnięcie ręki, siedząc w pierwszym rzędzie. – wspomina pwd. Magdalena Idkowiak, drużynowa 1 GDH-ek „Agat”.
Dzień zakończył się oddaniem honorów przy pomniku Jana III Sobieskiego.
W niedzielę udaliśmy się do Bazyliki Archikatedralnej Św. Jana, aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. w intencji Twórców Niepodległej, którą odprawił dla nas Kapelan Naczelny ZHR. Zostały złożone kwiaty na grobach Prezydentów II RP i przy tablicach współtwórców niepodległości.
Na koniec zgromadziliśmy się na terenie wirydarza Kościoła św. Marcina, gdzie zostały odczytane wyniki sobotniej gry. Dolny Śląsk odniósł niewątpliwy sukces, ponieważ „Bukowina”, „Agat” i „Bór” znalazły się w gronie drużyn z najlepszymi wynikami! Złaz zakończył się zawiązaniem bratniego kręgu przy kamiennej tablicy z wyrytym Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim. Był to doskonały wyraz oddania czci naszym harcerskim wartościom i tradycjom
Udział w złazie był dla nas wyjątkowym przeżyciem i przede wszystkim zasłużoną nagrodą za naszą pracę, którą włożyliśmy w wykonanie wszystkie zadań związanych związanych z programem „Niepodległa”. Nasz trud został doceniony i przeżyliśmy niesamowitą przygodę. Mogliśmy spotkać wiele drużyn z całej Polski, poznać stolicę naszego państwa i wysłuchać naprawdę mądrych słów wzywających do służby Ojczyźnie. Nie mamy wątpliwości, że było warto i żałujemy, że złaz skończył się tak szybko.
Relacja: pwd. Karolina Gumienny | Zdjęcia: pwd. Magdalena Idkowiak, sam. Zuzanna Mazur