Barbara Sobieska3 września 20198min363
Za nami Zlot Trzydziestolecia ZHR. To największe spotkanie harcerek, harcerzy, wędrowników i wędrowniczek w ramach świętowania 30 lat istnienia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w ponad stuletniej historii harcerstwa.

Choć od Zlotu Trzydziestolecia ZHR minęło już kilka tygodni, to wspomnienia tego wyjątkowego wydarzenia nie pozwalają o nim zapomnieć. Tysiące namiotów rozstawionych na brzegach jeziora Łańskiego, wspólne ogniska, zabawa, przyjacielska atmosfera – wszystko po to, aby wspólnie przeżywać rocznicę 30 lat istnienia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Zlot odbywał się w dniach 2-11.08.2019 w Rybakach koło Olsztyna. Dzięki zaangażowaniu uczestników i współpracy z licznymi jednostkami udało się stworzyć jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie Polski. W Zlocie wzięli udział harcerki, harcerze, wędrowniczki, wędrownicy, Harcerstwo Starsze, Koła Przyjaciół Harcerstwa oraz zaproszeni goście z kraju i z zagranicy.

Na uczestników czekały liczne atrakcje. Przygotowania miejsca zlotowego trwały już od lipca – wszystko po to, aby zapewnić świętującym jak najlepsze warunki i bezpieczeństwo. Od piątku 2.08. w gniazdach zlotowych słuchać było ryk pił i stukot młotków. Przygotowanie pionierki i zdobnictwa obozowego to nie tylko ważne zadanie, ale także szansa na zdobycie nowych i wymianę doświadczeń. W sobotę odbył się uroczysty apel rozpoczynający zlot, w którym wzięli udział zaproszeni goście m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Kolejnym punktem programu było ognisko, podczas którego uczestnicy wysłuchali opowieści Druhny Krystyny Małkowskiej  – wnuczki założycieli harcerstwa, zaprezentowana została rekonstrukcja historyczna i iluminacja świetlna na wodach jeziora.

Niedziela rozpoczęła się pielgrzymowaniem do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. W Olsztynie odbywała się Międzynarodowa Konferencja Instruktorska. Po południu odbyło się bicie rekordu Polski w liczbie osób tańczących wspólnie popularny wśród harcerek i harcerzy taniec „Belgijkę”. Do tańca harcerzy nie trzeba było zachęcać, bo „są zawsze pogodni” i gotowi do działania. To był bardzo radosny czas, a rekord został pobity – wspólnie zatańczyło 4851 osób. Niedziela byłą bardzo intensywnym dniem. Uczestnicy spotkali się Prezydentem Andrzejem Dudą, a także wzięli udział w Mszy Świętej na błoniach  Sanktuarium. Na zakończenie dnia odbyły się koncerty zespołów „Nie Ma Go Tu” i „Siewcy Lednicy”.

Od poniedziałku do środy realizowany był program przygotowany przez każdą z Organizacji. Na uczestników czekała ciekawa forma zwiedzania Olsztyna  – gra terenowa, służba na rzecz lokalnego społeczeństwa. Akademia HarcMistrzów w ramach, której uczestnicy doskonalili i zdobywali cenne umiejętności z zakresu pionierki, łączności, samarytanki, puszczaństwa i terenoznawstwa, działania przygotowane przez Chorągwie.

Na terenie Zlotu rozpoczęła się gra „JAMBOREE”, w ramach której uczestnicy odwiedzali inne obozy zdobywając punkty, które mogli wymieniać na pamiątkowe pierścienie.

Czwartek był dniem poświęconym Patronowi Harcerstwa Polskiego błogosławionemu Wincentowi Frelichowskiemu. O godzinie 20 odbyły się Nieszpory, następnie Apel Jasnogórski, a następnie koncert  w wykonaniu Maleo Reggae Rockers i zaproszonych gości.

W piątek odbyły się wyczekiwane Jubileuszowe Igrzyska Sportowe ZHR. Na uczestników czekały ciekawe dyscypliny sportowe, a także interesujące warsztaty i zajęcia. Dużą popularnością cieszyły się biegi na dystansach 1 i 3,5 km. Dzięki przygotowanym zajęciom uczestnicy mogli spróbować swoich sił w dotychczas nieznanych dyscyplinach, ale także wziąć udział w emocjonującej rywalizacji. Każdy otrzymał pamiątkową koszulkę oraz drewniany – brzozowy medal.

Wieczorem odbył się koncert zespołu muzycznego Szczepu Krakowskich Słowików „Harcerskie Jazzy”. Przygotowane przez muzyków w ramach projektu ciekawe aranżacje muzyczne znanych harcerskich piosenek były ciekawą atrakcją.

Sobota była ostatnim pełnym dniem zlotowym, w ten dzień miasteczko zlotowe było otwarte dla gości i odwiedzających. Uczestnicy mieli możliwość udziału w Jarmarku Regionów, zwiedzania gniazd i zbierania pieczątek w grze zlotowej. Jak podkreślało większość uczestników zlotu  – „Najważniejsze jest spotkanie i wspólne przeżywanie naszego święta”! W miasteczku pojawiły się rodziny, słychać było radosne głosy, często była to szansa na spotkanie przyjaciół i znajomych po latach.

Wieczorem odbył się koncert. Na scenie pojawili się Marta Andrzejczyk, zespół „Czerwony Tulipan” oraz zespół „Cisza jak ta.”

Wyjątkowe, zlotowe spotkanie zakończyło się w niedzielę 11 sierpnia Apelem kończącym Zlot i Mszą Świętą. Uczestnicy złożyli swoje obozy, przepełnieni emocjami i wspomnieniami wyruszyli w drogę powrotną.

Każdego dnia uczestnicy mogli wziąć udział w dodatkowych atrakcjach jakimi były spotkania z zaproszonymi gośćmi dotyczącymi np. historii czy ważnych tematów społecznych, spotkać się z przyjaciółmi w kawiarence zlotowej, obejrzeć film w kinie zlotowym, czy bawić się na potańcówce.

Zlot to największe spotkanie harcerek, harcerzy, wędrowników i wędrowniczek w ramach świętowania 30 lat istnienia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w ponad stuletniej historii harcerstwa. Do organizatorów docierają liczne podziękowania za przygotowane wydarzenie. Wspomnienia zlotowe z pewnością pozostaną w uczestnikach na długo.Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger