Kiedy w 1945 roku Polska ponownie odzyskała niepodległość, jej granice przesunęły się na zachód, pozostawiając poza odrodzonym państwem wiele kilometrów ziem historycznie i etnicznie polskich. Mimo upływu lat i wymiany pokoleń, za naszą wschodnią granicą wciąż żyje wielu Polaków, którzy Polskę pamiętają, za Polską tęsknią i którzy bronią jej przed zapomnieniem.
Dlatego Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej co roku, od 1996, organizuje Akcję Paczka. Harcerze i Harcerki zbierają dary i po wypełnieniu nimi paczek jadą, wraz ze świątecznymi życzeniami, na Ukrainę, Białoruś i Litwę. W tym roku na Kresy ruszyło 13 autokarów, wiozących prawie 500 uczestników i ponad 2500 Paczek.
Dla Polaków, mieszkających w tamtych regionach, akcja ta jest ważna, nie z powodu otrzymywanej pomocy materialnej, ale przez świadomość, że Polska o nich pamięta. Podczas krótkich wizyt w domach u Kresowiaków zawsze jest czas na rozmowę, składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Jest czas na opowieści, wspomnienia, dyskusje. Na śpiewanie kolęd i pieśni patriotycznych, których słowa tutaj wciąż są przecież aktualne i prawdziwe. Dzieciom rozdajemy prezenty przygotowane w kraju, specjalnie z myślą o nich. Jest wiele powodów do wzruszeń i na pewno jeszcze długo będziemy pamiętać te szerokie uśmiechy, wilgotne oczy i piękne słowa. W niektórych domach czekano na harcerzy cały rok, w innych byliśmy miłą niespodzianką, ale w każdym, bez wyjątku, powitano nas z radością. Choć każde spotkanie było inne, każde z nich było niezwykle wartościowe.
Oprócz polskich domów odwiedziliśmy też polskie miejsca pamięci, cmentarze, szkoły i miejsca rozwoju polskiej kultury. Oglądaliśmy programy artystyczne przygotowane przez Kresowiaków, uczestniczyliśmy w lekcjach języka polskiego, stawialiśmy znicze na polskich grobach, sprzątaliśmy nagrobki. Wszędzie gdzie poszliśmy widzieliśmy Polskę – uchowaną daleko poza granicami kraju, w sercach i miłości Kresowiaków.
Był to również owocny czas dla nas, młodzieży. Uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii, patriotyzmu i doceniania tego, co mamy. Każdy z nas zostawił na Wschodzie część siebie i dał z siebie wszystko by przedświąteczny weekend był dla naszych Rodaków wyjątkowy.
sam. Joanna Koc
*Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.