Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie 2019

Barbara Koc8 stycznia 20204min343
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej organizuje Akcję Paczka już od 1996 roku.

Kiedy w 1945 roku Polska ponownie odzyskała niepodległość, jej granice przesunęły się na zachód, pozostawiając poza odrodzonym państwem wiele kilometrów ziem historycznie i etnicznie polskich.  Mimo upływu lat i wymiany pokoleń, za naszą wschodnią granicą wciąż żyje wielu Polaków, którzy Polskę pamiętają, za Polską tęsknią i którzy bronią jej przed zapomnieniem.

Dlatego Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej co roku, od 1996, organizuje Akcję Paczka. Harcerze i Harcerki zbierają dary i po wypełnieniu nimi paczek jadą, wraz ze świątecznymi życzeniami, na Ukrainę, Białoruś i Litwę. W tym roku na Kresy ruszyło 13 autokarów, wiozących prawie 500 uczestników i ponad 2500 Paczek. 

Dla Polaków, mieszkających w tamtych regionach, akcja ta jest ważna, nie z powodu otrzymywanej pomocy materialnej, ale przez świadomość, że Polska o nich pamięta. Podczas krótkich wizyt w domach u Kresowiaków zawsze jest czas na rozmowę, składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Jest czas na opowieści, wspomnienia, dyskusje. Na śpiewanie kolęd i pieśni patriotycznych, których słowa tutaj wciąż są przecież aktualne i prawdziwe. Dzieciom rozdajemy prezenty przygotowane w kraju, specjalnie z myślą o nich. Jest wiele powodów do wzruszeń i na pewno jeszcze długo będziemy pamiętać te szerokie uśmiechy, wilgotne oczy i piękne słowa. W niektórych domach czekano na harcerzy cały rok, w innych byliśmy miłą niespodzianką, ale w każdym, bez wyjątku, powitano nas z radością. Choć każde spotkanie było inne, każde z nich było niezwykle wartościowe.

 

Oprócz polskich domów odwiedziliśmy też polskie miejsca pamięci, cmentarze, szkoły i miejsca rozwoju polskiej kultury. Oglądaliśmy programy artystyczne przygotowane przez Kresowiaków, uczestniczyliśmy w lekcjach języka polskiego, stawialiśmy znicze na polskich grobach, sprzątaliśmy nagrobki. Wszędzie gdzie poszliśmy widzieliśmy Polskę – uchowaną daleko poza granicami kraju, w sercach i miłości Kresowiaków.

Był to również owocny czas dla nas, młodzieży. Uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii, patriotyzmu i doceniania tego, co mamy. Każdy z nas zostawił na Wschodzie część siebie i dał z siebie wszystko by przedświąteczny weekend był dla naszych Rodaków wyjątkowy.

sam. Joanna Koc

*Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger