To jedna z najpiękniejszych tradycji Świnoujścia, związana z listopadowymi Zaduszkami. Mieszkańcy Świnoujścia w tym nasze środowisko, od wielu lat przynoszą znicze na morski brzeg by przywołać pamięć załóg polskich statków, marynarzy i innych osób, dla których cmentarzem stało się dno mórz oceanów.
Dla nas to szczególne gdyż od lat wspominamy Andrzeja Małkowskiego którego pochowało morze.
Wieczorem 2 listopada, modlitwie za spokój ich duszy przewodniczył arcybiskup, metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. Towarzyszyli mu kapłani ze świnoujskich parafii.
Modlitwie w piaskach plaży towarzyszyła niezwykła iluminacja. Na brzegu zajaśniały ratownicze flary, a ich blask potęgowały promienie okrętowych reflektorów.
Na plaży światła pamięci, oprócz mieszkańców zapalili także harcerze z 13 ŚDW Ptaki do których dołączył zastępowe z 27 ŚDH Rzepichy, marynarze świnoujskiego garnizonu wraz z dowództwem 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i komendą portu wojennego. Nie zabrakło miejskich stróżów prawa z komendantem świnoujskiej Policji na czele.
Kulminacją morskich zaduszek była wędrówka marynarzy niosących wieńce w hołdzie tym, którzy z morza nie powrócili. Wiązanki ozdobione bało-czerwoną szarfą wrzucone zostały do morza.
Jeszcze bardziej wzruszające niż zaduszkowe symbole były słowa, który do zgromadzonych na brzegu skierował arcybiskup. Andrzej Dzięga zwrócił uwagę jak bardzo symbolicznie przeplata się historia morskich dramatów z ludzkim losem, jak symboliczne są rozstania i powroty, jak blisko ewangelicznych postaci potrafią być losy tych, którzy wyruszają za morski horyzont. Kapłan wspomniał również o losie rodzin, dla których, samo już rozstanie na długie miesiące jest wielką próbą.
Na koniec spotkania mieszkańcy i goście z domów wczasowych i sanatoriów pozostawili w piasku plaży setki płonących zniczy ustawionych w kształcie krzyża.