hm. Marek Kudasiewicz odszedł na wieczną wartę

Anna Malinowska18 grudnia 20215min
17 grudnia 2021 roku wyruszył w drogę do swojego ostatniego ogniska hm. Marek Kudasiewicz. Będzie tam czuwał, pełniąc wieczną służbę.

17 grudnia 2021 roku wyruszył w drogę do swojego ostatniego ogniska hm. Marek Kudasiewicz. Będzie tam czuwał, pełniąc wieczną służbę.

Urodził się w 1934 roku, a na ścieżkę harcerskiej przygody wszedł w 1945 roku w 83 Zagłębiowskiej Drużynie Harcerzy w Dąbrowie Górniczej. W 1957 roku reaktywował drużynę w szkole podstawowej nr 33 w Krakowie. To była 19 KDH im. Żwirki i Wigury, później drużyna lotnicza i szczep drużyn lotniczych.

Przez wiele lat był drużynowych i szczepowym. Znakomity metodyk. Swoją wiedzą dzielił się z pokoleniami młodszych instruktorów, prowadząc kursy czy też pełniąc służbę w wydziałach metodyczno-programowych Hufca ZHP Kraków-Krowodrza i Chorągwi Krakowskiej. W latach 80-tych związany z Duszpasterstwem Harcerek i Harcerzy. Prowadził zajęcia na kursach dla kleryków, przygotowując przyszłych duszpasterzy, kapelanów i drużynowych harcerskich kręgów kleryckich. Wraz ze swoją „Dziewiętnastką” przyczynił się do rozwoju drużyn w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Pionkach. Był członkiem krakowskiego KIHAM. W roku 1989 zaangażował się w pracę Głównej Kwatery Harcerzy ZHP (r.z.1918).

Od wielu dziesięcioleci kolejne roczniki harcerzy, zastępowych i drużynowych korzystają z jego świetnych książek – „Obrzędowego pieca” i „Vademecum zastępowego”. Dla środowiska drużyn lotniczych był nosicielem tradycji. Był Komandorem tzw. Komandorii Szczepów Lotniczych łączącej w działaniu całe środowisko. Z dumą nosił proporzec puszczańskiego Kręgu Czarnego Dębu, w którym był „Chytrym Kotem”. Nawet najmłodsi harcerze i harcerki noszący żółte chusty z biało-czerwoną szachownicą mówili do niego „Dziadku”.

W tym miejscu warto wspomnieć jedno pole jego aktywności. Kiedy w 1991 roku reaktywowano w będących dzisiaj częścią Krakowa Bronowicach Małych (tak, tak, tych od „Wesela”) Szkołę Podstawową nr 50 im. Włodzimierza Tetmajera, został jej
dyrektorem. Spośród znanych mu harcerskich instruktorów stworzył świetny zespół nauczycieli – to oni uczyli geografii, języka polskiego, języka angielskiego, biologii, historii.

Szkoła stała się niezwykłym miejscem kultywowania młodopolskich tradycji. Sam Marek Kudasiewicz, będąc z wykształcenia ceramikiem, został nauczycielem plastyki. Udowodnił, że każde dziecko ma artystyczne zdolności. Na szkolnych ścianach można jeszcze znaleźć prace uczniów z tamtego czasu, a kolorowa kronika malowana i pisana przez Dyrektora jest swoistym memento dla tych, którzy myślą, że wszystko można wpisać w internetowe strony.

W 2004 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojciech Hausner

HM. MAREK KUDASIEWICZ

(1934-2021)

Przy innym ogniu w inną noc do zobaczenia znów… Druhu Marku, zapewne przy obrzędowym piecu…
Dziękujemy za Twoją wspaniałą harcerską służbę – CZUWAJ!
Naczelnictwo ZHR

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół – dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 


ZHR w mediach społecznościowych



Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.