W ostatnich dniach obchodziliśmy 79. rocznicę zwycięskiej Bitwy o Monte Cassino, zwanej także Bitwą o Rzym, w której niezwykłą odwagą i walecznością odznaczyli się Polacy z 2 Korpusu Polskiego, biorącego udział w kampanii włoskiej. Dla uczczenia tego ważnego wydarzenia w polskiej historii Organizacja Harcerzy ZHR zorganizowała wyprawę dla ponad 100 harcerek i harcerzy śladami Armii Andersa we Włoszech. Organizację wyprawy ZHR wsparł Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W drodze do najważniejszego miejsca wyprawy – Monte Cassino, reprezentacja ZHR zameldowała się również w Bolonii, Loreto, Castel Sant’Elia, Ad Rupes, Asyżu i Rzymu wszędzie poznając historię i szukając śladów obecności polskich żołnierzy na ziemi włoskiej. Podczas pobytu w wiecznym mieście harcerze i harcerki z różnych organizacji modlili się i prosili papieża Franciszka o kanonizację bł. Stefana Frelichowskiego. Niektórzy z nich mieli możliwość osobistej, krótkiej rozmowy, natomiast wszyscy otrzymali pasterskie błogosławieństwo.
Podczas uroczystości na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino, wraz z przedstawicielami państwowymi Polski i Włoch, licznymi kombatantami oraz żołnierzami Wojska Polskiego, wzięła udział reprezentacja naszego Związku na czele z Naczelnikiem Harcerzy hm. Michałem Markowiczem oraz z hm. Wiesławem Turzańskim- sekretarzem generalnym ZHR. Na obchodach dumnie prezentował się również sztandar Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Obok weteranów – głównie kombatantów 2 Korpusu Polskiego, orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej WP wraz ze sztandarami jednostek wojskowych kontynuujących tradycje Armii Andersa, w uroczystościach brała udział reprezentacja młodzieży szkolnej oraz grup rekonstrukcyjnych.
18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Andersa zdobył Monte Cassino oraz znajdujący się na wzgórzu klasztor benedyktynów. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.
Uczestnicy na długo zapamiętają wyprawę a przesłanie pochodzące z napisu na posadzce cmentarza „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” zostanie powtórzone dalej już w Polsce.




















