Naszym głównym celem była realizacja inscenizacji historycznej obrazującej bitwę o Włocławek. Dodatkowej wyjątkowości nadawał fakt, że cały pokaz odbywał się w miejscowości Zułów – miejscu urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W pokazie wzięło udział przeszło 50 aktorów. Cała grupa podzieliła się na poszczególne sekcje: Wielkopolan, Bolszewików, Wojska Polskiego, Ułanów Wojska Polskiego, skautów i cywili.
Natomiast pierwszego dnia mieliśmy przyjemność zwiedzać to piękne miasto. Przechadzanie się wileńskimi ulicami wprawiało nas w zachwyt i zadumę. Kolejnym etapem naszej podróży był zamek w Trokach, gdzie mogliśmy zwiedzać letnią rezydencje króla Polski Jagiełły. Jednak to inne wydarzenie sprawiło, że ten dzień był tak wyjątkowy. Późnym popołudniem wybraliśmy się na Wzgórze Aniołów nieopodal twierdzy. Jest to miejsce, w którym Litwini budują wielkie figury aniołów, które mają upamiętniać ważne dla nich wydarzenia. Uczestniczyliśmy tam w uroczystym poświęceniu figury księdza bł. druha Stefana Wincentego Frelichowskiego. Całej uroczystości towarzyszyła wzniosła atmosfera pełna zadumy i powagi. W wydarzenia uczestniczyli harcerze z ZHR Bydgoszcz, ZHP działającego poza granicami Kraju z Manchesteru oraz ZHP na Litwie. Gościem specjalnym był sam krewny Wicka, który wygłosił uroczystą przemowę oraz przekazał harcerzom z Litwy podziękowania od Księdza Kardynała Kazimierza Nycza.
Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na wspólne śpiewanie i integracje przy ognisku.
Zadanie dofinansowane z budżetu państwa Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Pomoc Polonii i Polakom za granicą
„Harcerska – Ostra Brama”
Całkowita wartość zadania 34 200 zł
Wartość dofinansowania 30 000 zł
Umowa z dnia 16.08.2023
Celem projektu było uczczenie dnia Święta Wojska Polskiego w trakcie uroczystości na polskim cmentarzu na Rossie w Wilnie oraz przywrócenia pamięci historycznej na temat udziału w wojnie obronnej z roku 1920 całej rzeszy młodych ochotników z drużyn skautowych, sokolich, organizacji gimnazjalnych i studenckich.