Zakończyła się 41. Harcerska Pielgrzymka ZHR

Adam Paczyna11 września 20235min124
W dniach 8-10 września 2023 po raz XLI odbyła się Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę.

Tegoroczny program rozpoczęła Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskiej świątyni. Po momencie wyciszenia przyszedł czas na uwielbienie Pana tańcem i śpiewem. Każdy z uczestników koncertu Śiewców Lednicy mógł głośno wykrzyczeć „Tak, tak Panie Ty wiesz, że Cię kocham!”. Program Pielgrzymki przygotowany został w ramach trzech ścieżek: Ścieżka Harcerska, Ścieżka Wędrownicza oraz Ścieżka Instruktorska. Dzięki dodatkowym działaniom takim jak wyprawa dla wędrowników, dyskusje instruktorskie czy tradycyjne ognisko uczestnicy pełniej przeżywają Pielgrzymkę.

Najbardziej wymagająca ścieżka instruktorska oparta była o wyjazd i na poznawanie ścieżek więźniów w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz I. Wsłuchanie się w opowieści więźniów uwiecznionych na nagraniach pozwala uwrażliwić się na drugiego człowieka – mówił pwd. Szymon Ogiegło.

Wędrownicy i harcerze ponownie mieli okazję zmierzyć swoją wiedzę i umiejętności w grach terenowych po Częstochowie. Gry spajało hasło tegorocznej pielgrzymki „Tobie Panie zaufałem”. W międzyczasie odbyły się konferencje dla starszyzny instruktorskiej poświęcone życiu i działalności bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz doświadczenia poprzednich pielgrzymek harcerskich, w szczególności tych z udziałem św. Jana Pawła II.

Po Apelu Jasnogórskim dla Ścieżki Harcerskiej odbyło się ognisko na błoniach jasnogórskich a gawędę na ognisku wygłosił hm. Grzegorz Nowik HR – Przewodniczący ZHR. Uczestnicy pozostałych dwóch Ścieżek wyruszyli do Olsztyna, gdzie odbyła się wyprawa jaskiniowa oraz dyskusja dla instruktorów, którą poprowadził ks.hm. Robert Mogiełka HR Naczelny Kapelan ZHR.

Wszystkich uczestników zgromadził Apel Pielgrzymki, który odbył się o godzinie 16, po którym nastąpił uroczysty przemarsz bulwarami Częstochowy, którego celem było Zawierzenie ZHR w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po krótkiej modlitwie przed Czarną Madonną przyszedł czas na ognisko harcerskie, podczas którego gawędę wygłosił phm. Filip Derda, a swoje świadectwo opowiedziała siostra Gaudi Skas z krakowskich Łagiewnik.

Po Apelu Jasnogórskim odbyło się tradycyjne czuwanie w Bazylice, aż do północy. Jak wspomina ćw. Wiktor Mięksiak jest to moment, na który czeka się cały rok – czas wyciszenia, czas spotkania, czas bliskości z Bogiem.

Apel Kończący odbył się w niedzielę, a spotkanie zakończyło się Mszą Świętą z kombatantami AK.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, czekamy na kolejną XLII Pielgrzymkę Harcerską!

Więcej informacji: http://jasnagora.zhr.pl

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger