Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Anna Malinowska12 listopada 20239min172
Kolejne Święto Niepodległości za nami. Podczas Mszy Świętych, gier, zlotów, parad i marszów, wspólnych śpiewów pieśni narodowych, robiąc kotyliony i wywieszając biało-czerwone flagi dawaliśmy świadectwo naszego przywiązania do Polski, do tradycji i historii, ale i radości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Kolejne Święto Niepodległości za nami. Podczas Mszy Świętych, gier, zlotów, parad i marszów, wspólnych śpiewów pieśni narodowych, robiąc kotyliony i wywieszając biało-czerwone flagi dawaliśmy świadectwo naszego przywiązania do Polski, do tradycji i historii, ale i radości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Chcemy i potrafimy świętować, zarówno idąc w sztafecie pokoleń poprzez przejmowanie z rąk kombatantów sztandarów i trzymając warty przy ważnych dla Polski pomnikach, jak i z pieśnią na ustach reprezentując ZHR w patriotycznych obchodach i uroczystościach.

Centralne uroczystości państwowe rozpoczęła Msza Święta za ojczyznę, odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza, którą koncelebrował Kapelan Naczelny ZHR hm. Robert Mogiełka.


fot. Barbara Koc / ZHR


We Mszy Świętej udział wzięła drużyna reprezentacyjna Organizacji Harcerek – 15 Podgórska Drużyna Harcerek „Groteska”. Harcerki od samego rana pełniły służbę wspólnie z przedstawicielkami Mazowieckiej Chorągwi Harcerek i reprezentantami Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Obie chorągwie wystawiły także poczty sztandarowe. Podczas uroczystości służbę w zakresie wsparcia zabezpieczenia medycznego pełnił patrol Okręgu Mazowieckiego Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.


fot. Józef Kurzeja / ZHR


fot. Józef Kurzeja / ZHR


W południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości podniesiono na maszt flagę państwową, odśpiewany został hymn, a także odczytano Apel Pamięci oraz oddano salut narodowy z armat.

ZHR reprezentował Przewodniczący ZHR hm. Krzysztof Wójtowicz, Sekretarz Generalna hm. Anna Malinowska oraz Kapelan Generalny ZHR hm. Robert Mogiełka. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy ze Sztandarem ZHR.


fot. Tomasz Białecki / ZHR


fot. ZHR


fot. Anna Malinowska / ZHR


fot. ZHR


W tej części obchodów udział wzięła udział Drużyna Rzeczypospolitej – 5 Wodzisławska Drużyna Harcerzy „Wilki” im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Służbę przed uroczystością pełniły także harcerki i instruktorki Mazowieckiej Chorągwi Harcerek oraz harcerze i instruktorzy Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, a także wędrownicy z 14 Wrocławskiej Drużyny Wędrowników „Burza”.


Warto dodać, że 11 listopada, hm. Grzegorz Nowik został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Więcej o tym wydarzeniu we wpisie https://zhr.pl/2023/11/11/hm-grzegorz-nowik-odznaczony/.


fot. Marek Borawski / KPRP


Druhny i Druhowie! Świętujmy naszą niepodległość codziennie i na wszystkie sposoby: pamiętając o wartościach i działając na rzecz naszej Ojczyzny tak, jak umiemy najlepiej!

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger