Harcerki i harcerze na Lednicy 2024 – Służba, Wspólnota i Duchowa Przygoda

Adam Paczyna13 czerwca 20245min148
W dniach 1-2 czerwca 2024 roku odbyła się kolejna edycja spotkania młodych na Polach Lednickich.

Lednica, jako jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych i duchowych w Polsce, przyciągnęła tysiące młodych ludzi z całego kraju. Wśród nich nie mogło zabraknąć harcerek i harcerzy, którzy jak co roku włączyli się w służbę, wspierając organizatorów i uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Służba w Duchu Harcerskim

Harcerki i harcerze ZHR od lat pełnią na Lednicy różnorodne role, w tym pomoc w organizacji, udzielanie informacji, a także wsparcie logistyczne, duchowe i porządkowe. Ich obecność to nie tylko praktyczna pomoc, ale przede wszystkim przykład bezinteresownej służby i zaangażowania, które są fundamentami harcerskich wartości.

W tym roku ponad 600 harcerzy i harcerek z różnych chorągwi  Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zjednoczyło siły, aby wspólnie pracować na rzecz pielgrzymów. „Jesteśmy tu, aby służyć i pomagać innym przeżywać to wyjątkowe spotkanie z Bogiem i ze sobą nawzajem,” mówiła druhna Anna z Chorągwi Wielkopolskiej ZHR.

Wspólnota i Wzajemne Wsparcie

Lednica to nie tylko czas intensywnej pracy, ale także okazja do budowania wspólnoty wśród harcerek i harcerzy. Wspólne wyzwania i zadania pozwalają na zacieśnianie więzi, rozwijanie umiejętności współpracy oraz wzajemnego wsparcia. „To niesamowite, jak w krótkim czasie można zintegrować się i poczuć jak jedna wielka rodzina,” podkreślał druh Michał z małopolskiego ZHR.

Duchowa Przygoda

Spotkanie w Lednicy oficjalnie rozpoczęło się wraz z biciem dzwonu lednickiego w sobotę o 17:00. Odbyła się procesja z krzyżem lednickim, ikoną Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwiami świętych i błogosławionych. Oprócz modlitwy uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, wysłuchania konferencji, rozmów z kapłanami, a także przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Młodzi odnowili także przyrzeczenia chrzcielne i modlili się z kard. Grzegorzem Rysiem.

Harcerstwo a Tradycja Lednicka

Obecność harcerek i harcerzy na Lednicy wpisuje się w długą tradycję współpracy ruchu harcerskiego z organizatorami tego wydarzenia. Harcerstwo, z jego duchem służby i braterstwa, doskonale harmonizuje z ideą spotkań lednickich, które mają na celu budowanie wspólnoty młodych ludzi wokół wartości chrześcijańskich.

Prymas Polski abp Wojciech Polak w przesłaniu do uczestników wyraził nadzieję, że spotkanie będzie dla nich umocnieniem w codzienności. „Niech to spotkanie doda wam sił, nadziei, pokoju serca, abyśmy się mogli odnajdywać jak najpełniej, w naszym domu, którym jest Kościół” – zaznaczył Prymas.

Lednica 2024 była kolejnym dowodem na to, że harcerki i harcerze są niezastąpionym elementem tego wielkiego duchowego przedsięwzięcia. Ich obecność, zaangażowanie i duch służby pozostają nieocenione, a wspólne przeżycia na Polach Lednickich z pewnością na długo pozostaną w ich sercach.

Dziękujemy wszystkim harcerkom i harcerzom za ich ciężką pracę, poświęcenie i wspaniałą postawę. Do zobaczenia za rok na Lednicy 2025!


Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger