Międzynarodowa Konferencja Instruktorska

Anna Malinowska5 sierpnia 20194min2135
"Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?" Pod tym hasłem odbyła się wczoraj międzynarodowa konferencja instruktorska w Olsztynie.

„Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” Pod tym hasłem 4 sierpnia odbyła się międzynarodowa konferencja instruktorska z udziałem twórców ZHR, instruktorek i instruktorów organizacji harcerskich z Polski i z zagranicy oraz zaproszonych gości.
Pierwsza część konferencji pod tytułem „Wczoraj” dotyczyła historii powstania ZHR na tle wydarzeń historii Polski. W tej części uczestnikami panelu byli instruktorzy, którzy 30 lat temu utworzyli ZHR. Atrakcyjności spotkania dodał nie tylko dobór prelegentów, którymi byli: hm. Kazimierz Wiatr, hm. Grzegorz Nowik, hm. Wojciech Hausner, hm. Wojciech Wróblewski. Tę część przygotowała i poprowadziła hm. Bogusława Pasieka-Butkiewicz, która także była prelegentką.

Wszyscy prelegenci, i dotychczasowi przewodniczący ZHR oraz goście z zagranicy otrzymali Złotą Odznakę Jubileuszowego Zlotu. Ta część konferencji zakończyła się prezentacją druhny Juli Seton na temat Woodcraftu.

W drugą część konferencji przedstawiciele organizacji harcerskich, również spoza Polski, zostali sprowokowani przez hm. Marka Gajdzińskiego do odpowiedzi na trudne, ale ważne pytania dotyczące przyszłości organizacji harcerskich. Ta część dotyczyła „Jutra” i roli harcerstwa w jego kreowaniu oraz wpływu harcerstwa na otaczającą rzeczywistość.

Ważnym aspektem dyskusji była próba określenia potrzeby wpływu harcerstwa na wychowanie dzisiejszej młodzieży. Celem tej części było pobudzenie uczestników do refleksji i podjęcie dyskusji na ten temat w najbliższym czasie.

Konferencję podsumował Przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik, który przedstawił nasze harcerskie „Dziś” mówiąc: „Tę część trzeba przeżyć, ale nie tutaj na konferencji, ale tam w Rybakach wśród harcerek i harcerzy, podczas gier, w zabawie, na igrzyskach, w Gietrzwałdzie przy modlitwie, podczas pracy i służby”.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger