Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

Anna Malinowska5 sierpnia 20195min2063
Protektor Harcerstwa Prezydent Andrzej Duda odwiedził harcerki i harcerzy podczas Jubileuszowego Zlotu Trzydziestolecia ZHR.

“Jeżeli mam o coś was prosić, to chciałbym, żebyście pozostawali przy tych samych ideałach, którym służycie w tej chwili, bo nie mam żadnych wątpliwości, że będąc tu gdzie jesteście i przynależąc tu gdzie przynależycie, służycie takim ideałom, które są dobre, które budują nasze społeczeństwo w tym najbardziej pozytywnym słowa znaczeniu, a przede wszystkim, które budują Polskę taką, która będzie się stawała coraz silniejsza i coraz lepsza dla obywateli. Więc chciałbym, żebyście pozostali przy tych ideałach” – takie słowa Druh Prezydent Andrzej Duda skierował do uczestników Jubileuszowego Zlotu Trzydziestolecia ZHR.
Wydarzenie miało miejsce na błoniach przy Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie uczestnicy przez cały dzień pielgrzymowali. Drużyny wybrały różne trasy, ale bez względu na ich długość i rodzaj, droga zwieńczona była radosnym spotkaniem i wspólnym pobiciem rekordu Polski w tańcu Belgijka. 

Spotkanie z Prezydentem było czasem rozmowy z którego harcerki i harcerze bardzo chętnie korzystali zadając liczne pytania. Na pytanie o to jakie umiejętności nabyte w harcerstwie przydają się w pełnieniu roli prezydenta, Andrzej Duda odpowiedział: 

„W moim osobistym przekonaniu i według tego, w co ja wierzę i to jak staram się działać w życiu, prezydent RP powinien służyć ludziom, być wierny Bogu i Polsce”. Prezydent wyraził nadzieję, że z harcerskich szeregów w przyszłości „wyjdą kolejne panie prezydent, panowie prezydenci”. „Na to liczę, bo ja takiej Rzeczypospolitej, także na przyszłość, chcę” – stwierdził.

Prezydent podkreślił, że wśród cech charakteru, które harcerstwo buduje w młodych ludziach, są m.in oddanie Ojczyźnie i przyjaźni oraz odpowiedzialność za słowo. „To jest wielki skarb, który ja – także od harcerstwa, dzięki tym latom, które w harcerstwie jako czynny druh spędziłem – otrzymałem” – mówił.

Prezydent z radością wspominał lata, gdy należał do harcerstwa. W 1984 r. wstąpił do 5. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Piorun” im. Legionistów 1914 r., zostając po kilku latach jej drużynowym. 

Na pamiątkę tego spotkania przedstawiciele ZHR wręczyli Druhowi Prezydentowi chustę z okolicznościowym pierścieniem i monetę wydaną z okazji jubileuszowego zlotu ZHR. Prezydent zrewanżował się „niezbędnikami niepodległościowymi” z polską flagą i wydawnictwami z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

W spotkaniu z Prezydentem wzięli udział wszyscy uczestnicy Jubileuszowego Zlotu Trzydziestolecia ZHR. Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w kraju. Ta niewielka miejscowość między Olsztynem a Ostródą to jedyne w Polsce miejsce objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne.

Wieczorem harcerki i harcerze wzięli udział we Mszy św. po której odbył się Apel Maryjny przy źródełku i czuwanie. 

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger