Kongres Niepodległa z udziałem ZHR

Adam Paczyna19 stycznia 20234min45
W Warszawie odbył się Kongres Niepodległa. Wyjątkowe dwudniowe wydarzenie Biura „Niepodległa” podsumowało obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Nie zabrakło również merytorycznych dyskusji, analiz i perspektyw na przyszłość.
Blisko 80 panelistów i prelegentów na scenie Kongresu “Niepodległa”, ponad tysiąc minut dyskusji podczas 17 sesji i paneli, aż 570 zarejestrowanych gości! Tak w liczbach wyglądał Kongres “Niepodległa”.
To dwudniowe wydarzenie było okazją do dyskusji o potrzebach i pomysłach na nowoczesną i odpowiadającą na zapotrzebowanie społeczne ofertę kulturalno-edukacyjną dla mieszkańców Polski. Spotkanie w gronie ekspertów ze świata kultury, edukacji oraz przedstawicieli władz centralnych i samorządowych skonfrontowało różne wizje i propozycje dotyczące promocji Polski i polskiej kultury za granicą.
W trakcie kongresu odbyły się sesje plenarne i dyskusje panelowe w ramach czterech ścieżek tematycznych:
Ścieżka A: Dziedzictwo i jego rola w budowaniu pamięci historycznej
Ścieżka B: Nowoczesna edukacja do uczestnictwa w kulturze
Ścieżka C: Współpraca międzyinstytucjonalna i międzysektorowa na rzecz kultury i dziedzictwa
Ścieżka D: Budowa i promocja wizerunku Polski za granicą.

Wśród uczestników debat nie zabrakło osób odpowiedzialnych za kreowanie polityki kulturalnej i kierunków jej finansowania na poziomie ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, a także specjalistów i praktyków na co dzień zajmujących się realizacją projektów i wydarzeń włączających Polaków we wspólne świętowanie. Do udziału w dyskusjach Biuro „Niepodległa” zaprosiło m.in. przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, państwowych i samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, naukowców, mecenasów kultury oraz media. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej reprezentowała Wiceprzewodnicząca ZHR hm. Małgorzata Siergiej oraz Sekretarz ZHR hm. Wiesław Turzański.

Rozwinięcie relacji można znaleźć pod adresem:

Fot. T. Tołłoczko / BN