Zakończenie remontu w stanicy Białowieża w USA

Adam Paczyna19 stycznia 20234min58
Zakończyły się prace budowlane przewidziane w ramach pierwszej fazy remontu istotnej siedziby harcerskiej w Ameryce Północnej.

Dzięki współpracy ZHR i ZHP w Stanach Zjednoczonych zakończyły się prace w ramach I etapu remontu w stanicy „Białowieża” w USA.  Działania obejmowały remont istniejącej spiżarni kuchennej w celu zainstalowania nowej lodówki o dużych gabarytach oraz nowe regały ze stali nierdzewnej w lodówce i spiżarni. Wykonano prace remontowe, elektryczne i stolarskie związane z montażem lodówki oraz poprawą oświetlenia i wentylacji pomieszczenia. Ponadto zakupiono specjalny sprzęt kuchenny, który zawierał podwójną szeroką zamrażarkę, lodówkę, piekarnik konwekcyjny i zmywarkę.

To pierwszy etap prac nad modernizacją kuchni i całego budynku w stanicy Białowieża w USA. Całkowity program modernizacji zostanie zakończony w 2024 roku, wraz z realizacją II etapu. W ramach programu etapu II remonty kuchni zakończą się w 2023 roku, a projekty modernizacji budynków w 2024 roku.

Ukończenie realizacji etapu I i II jest niezbędne do kontynuowania harcerskiej misji wychowywania przyszłych pokoleń Polonii amerykańskiej, edukacji ich w zakresie polskiej historii, kultury, języka i tradycji. Dzięki realizacji programów modernizacyjnych spełnione zostaną wymagania sanitarne i bezpieczeństwa oraz będziemy mieli gwarancję korzystania z tych obiektów przez najbliższe 25 lat albo nawet dłużej. Te ulepszenia pozwolą również na szersze wykorzystanie obiektów, co pozwoli w stanicy gościć dodatkowe grupy harcerskie i polonijne oraz międzynarodowych społeczności.

Ukończenie tegorocznego projektu przynosi jednak natychmiastowe korzyści w postaci zwiększonego wykorzystania obiektu, ponieważ kuchnia może łatwiej obsługiwać dodatkowe osoby/posiłki dzięki zwiększonemu przechowywaniu towarów suchych i chłodzonych. Dzięki temu latem 2023 roku możliwa jest organizacja międzynarodowego szkolenia harcerskiego (kurs harcmistrzowski) z planowanym udziałem ponad 125 osób.

Projekt dofinansowany z MSZ

Termin realizacji 01.06.2022 – 31.12.2022 r.

Zadanie publiczne realizowane w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą – Infrastruktura Polonijna 2022”

Tytuł projektu „Rozwój infrastruktury harcerstwa polskiego w Stanach Zjednoczonych – etap I”

Wartość dofinansowania 300 000 zł

Całkowity koszt zadania 352 500 zł