Druhny i Druhowie,
35 lat temu, 25 lutego 1989 roku w kościele św. Zygmunta w Warszawie powołano Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W obecności ponad dwustu delegatów środowisk ze wszystkich stron Polski przyjęto uchwałę o powołaniu do życia nowej organizacji. Pod uchwałą jeszcze na spotkaniu podpisało się 116 instruktorek i instruktorów harcerskich, a w kolejnych dniach dziesiątki kolejnych.
To kolejna z kilku dat stanowiących kamienie milowe na drodze do tej organizacji, która dziś jest ZHR-em. Pierwsza z nich to oczywiście 12 lutego, kiedy to powstał Komitet Założycielski ZHR. Kolejna to 19 marca, czyli powołanie Związku Harcerstwa Polskiego rok założenia 1918. Następne kluczowe wydarzenia to I Zjazd ZHR w dniach 1-2 kwietnia w Sopocie i Zjazd ZHP-1918 w dniu 1 grudnia w Warszawie. I wreszcie 3 października 1992 roku, kiedy to obydwie organizacje połączyły się w jeden Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Ówczesne decyzje pełne były obaw, niepokojów, ale też determinacji i przekonania o ich najgłębszej słuszności. ZHR wykuwał się w drodze gorących dyskusji i często głębokich sporów, ale zawsze zwyciężało poczucie braterstwa wprost zapisane w naszym Prawie.
Dziś z perspektywy lat widzimy z pełną jasnością, że były to decyzje właściwe. Świadczą o tym nasze Białe Służby, pomoc powodzianom, służba HOPR podczas ŚDM w Polsce i poza jej granicami, służba podczas pandemii i wojny w Ukrainie. Świadczą o tym nasze zloty, zjazdy, złazy i konferencje. Ale przede wszystkim świadczy o tym nasza codzienna harcerska praca w gromadach czy drużynach i uśmiechy na twarzach zuchenek i zuchów, harcerek i harcerzy, wędrowniczek i wędrowników, przeżywających przygodę życia na zbiórkach, biwakach, zimowiskach i obozach.
Życzę Wam, żebyście korzystając z propozycji programowych przygotowanych na cały Rok Jubileuszowy, spojrzeli na harcerskie szlaki wytyczone przez swych poprzedników spod znaku lilijki ZHR przez 35 lat i zaczerpnęli z nich inspirację do wędrówki “w jasną z błękitów utkaną dal” przez kolejne długie lata.
Przewodniczący ZHR hm. Krzysztof Wójtowicz
Dla kogo?
Jednostki i grono instruktorskie Organizacji Harcerek i Organizacji Harcerzy
Zapraszamy do realizowania zadań i zdobywania odznaki jubileuszowej. Program adresowany jest do wszystkich poziomów: zuchowego, harcerskiego, wędrowniczego oraz instruktorskiego/Harcerstwa Starszego.
Dla kogo?
Drużyny i zastępy
Kto odpowiedzialny?
Komisja Historyczna Rady Naczelnej
Dla kogo?
Drużyny i zastępy
Kto odpowiedzialny?
Organizacja Harcerzy
Dla kogo?
Każdy kto nosi mundur ZHR
Kto odpowiedzialny?
Organizacja Harcerzy
Dla kogo?
Historycy, świadkowie i pasjonaci historii harcerstwa
Kto odpowiedzialny?
Naczelnictwo
Dla kogo?
Grono instruktorskie
Kto odpowiedzialny?
Naczelnictwo