Pani Ewa Wcisło, żona śp. Druha Ryszarda zaczęła tracić wzrok. Jedynym ratunkiem jest kosztowne leczenie.
Pani Ewa Wcisło, żona śp. Druha Ryszarda zaczęła tracić wzrok. Jedynym ratunkiem jest kosztowne leczenie.
W miniony weekend reprezentacja ZHR wzięła udział w spotkaniu młodych liderów Indaba 2019 w Nettersheim organizowanym przez CES.
Indaba jest corocznym spotkaniem młodych liderów organizowanym przez Confederation of European Scouts, której celem jest wymiana doświadczeń m.in. w prowadzeniu „drużyn” ze skautami z innych europejskich krajów. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej jest zawsze mile widziany na wszelkich wydarzeniach jako organizacja harcerska zaprzyjaźniona z CES.



W tym roku spotkanie odbyło w Nettersheim, malowniczej niemieckiej miejscowości niedaleko Kolonii. Przez trzy dni skauci z Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Anglii a także harcerze ze ZHPnL oraz z ZHR wspólnie w aktywnej atmosferze mieli okazję zarówno nauczyć się od siebie nawzajem nowych przydatnych umiejętności, poszerzyć horyzonty, a także co najważniejsze poznać się wzajemnie.
Dzięki takim wydarzeniom jak Indaba współpraca ze skautami i harcerzami z zagranicy jest znacznie ułatwiona i na pewno zaprocentuje w przyszłości obustronnymi odwiedzinami drużyn.

Fot. Hubert Ratajczak
W dniach 13 – 15 września odbyła się XXXVII Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę. Wzięło w niej udział prawie 800 uczestników.
Sobota była dniem, w którym skupiły się najważniejsze wydarzenia pielgrzymkowe. Brzaskiem rozpoczęła się trasa wędrownicza i instruktorska, którą otworzyła msza św. pośród ruin olsztyńskiego Zamku Królewskiego. Element wędrówki pośród pięknej przyrody jurajskiej wraz z modlitwą i śpiewem nastrajały do lepszego przeżycia pielgrzymki. Dla starszyzny niebiorącej udziału w wędrówce przewidziana została dyskusja w jasnogórskiej Sali Różańcowej „30 zadań na 30 lecie ZHR”.

W tym samym czasie na harcerzy i harcerki czekała gra miejska po Częstochowie, podczas której uczestnicy poszerzając swoją wiedzę m.in. o sanktuariach maryjnych w Polsce mogli współzawodniczyć ze sobą.
Oba bloki tematyczne spotkały się na uroczystym apelu, podczas którego złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego. Po złożonym meldunku uczestnicy uformowali kolumnę na czele z relikwiami bł. S. Frelichowskiego, by wspólnie wejść na Jasną Górę i odnowić Zawierzenia ZHR przed Czarną Madonną.
Po południu także każda ze ścieżek mogła znaleźć coś dla siebie.
Przewodniczący ZHR uraczył instruktorów i wędrowników gawędą w jasnogórskiej Sali Rycerskiej o aktualnym problemie kosmopolityzmu na przykładzie bohaterów z historii Rzeczypospolitej, za to w Dolinie Miłosierdzia dla harcerzy i harcerek odbył się koncert zespołu Sąsiedzi+.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki było wyczekiwane czuwanie modlitewne w Bazylice jasnogórskiej. Wspólna modlitwa, śpiew i przeżywanie świadectw skłaniały do refleksji nad samym sobą i pozwoliły stanąć choć o krok bliżej Boga.

W niedzielę – ostatniego już dnia pielgrzymki zakończyliśmy całość apelem oraz mszą św. z kombatantami AK. Podczas wspólnej modlitwy dziękowaliśmy za pielgrzymkowy czas.
Dziękujemy komendantowi pielgrzymki phm. Jackowi Łuczakowi, oraz całemu Sztabowi Organizacyjnemu za XXXVII Pielgrzymkę Harcerską!
Do zobaczenia za rok!

Foto: Jan Mika, Bartek Milcarz, Tosia Bętkowska
„Znajdź czas dla Maryi” Pod tym hasłem rozpoczęła się XXXVII Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę.
W piątek 13 września rozpoczęła się XXXVII Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę. Harcerki i Harcerze z całej Polski przyjechali do Częstochowy, by przez najbliższy weekend stać się pielgrzymami w mundurach. To spotkanie zarówno z Maryją, jak i przyjaciółmi harcerskiej drogi ma szczególny wymiar odbywając się w roku święta naszej Organizacji niedługo po Jubileuszowym Zlocie Trzydziestolecia ZHR.
Pierwszy dzień był wprowadzeniem do sobotnich celebracji. Po rejestracji w bazach i zakwaterowaniu, wspólnie udaliśmy się na Apel Jasnogórski pod Cudowny Obraz, by duchowo przygotować się do czasu pielgrzymkowego. Krótko po Apelu uczestnicy zgromadzili się wokół ognia na błoniach jasnogórskich rozpalonego przez Komendantów Gniazd. Echem poniosła się gawęda Przewodniczącego ZHR spinająca wydarzenia z Gietrzwałdu i naszą obecność na Jasnej Górze w kontekście abstynencji zarówno wobec ciała jak i względem duszy. Pomimo deszczu na twarzach harcerek i harcerzy widoczny był zapał do działania i dreszczyk nieoczekiwanego na dzień następny.
W dniach 13-14 maja 2017 roku, w Górkach Wielkich, na biwaku kończącym całoroczną Kampanię Bohater, Hufiec Harcerek na Podbeskidziu otrzymał imię Zofii Kossak.
Spadał cień nocy — ciągnął pielgrzym młody
Przez wieś alpejską, przez śniegi i lody,
W ręku miał sztandar, na nim dziwne godło
Które na górę olbrzymią go wiodło:
Excelsior!