W Pałacu Prezydenckim z okazji DMB

Anna Malinowska22 lutego 20247min108
Podczas wydarzenia Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaki dla harcmistrzyń i harcmistrzów mianowanych w okresie od 22 lutego 2023 r. do 22 lutego 2024 r.

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej, w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji harcerskich objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP.

Zgodnie z coroczną tradycją, spotkanie rozpoczęło się od rozpalenia ogniska na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Szefowie organizacji harcerskich złożyli meldunek, a następnie ich przedstawiciele opowiedzieli o realizowanej przez siebie próbie. W imieniu ZHR głos zabrała hm. Aneta Pankiewicz.

– Dziękuję, że przyjechaliście, bo jest to dla nas bardzo ważne spotkanie – zapewnił Andrzej Duda. – Cieszę się, że jesteście z różnych organizacji, z różnych stron nie tylko Polski, ale i ze świata i że łączy nas myśl braterska. To rzecz, która obok służby, jest w harcerstwie najważniejsza. Służba to jedno i wszyscy to znakomicie wiecie, ale druga rzecz – to przyjaźń, może nawet więcej niż przyjaźń, to braterstwo, które powodowało, że niejednokrotnie w historii harcerze ginęli za siebie nawzajem.
Na zakończenie wszyscy obecni na spotkaniu zawiązali krąg wokół ogniska na dziedzińcu, Prezydent RP Andrzej Duda przekazał braterską iskrę, została także odśpiewana tradycyjna pieśń „Bratnie Słowo”.

Tegoroczne obchody to już dziewiąte spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji harcerskich i skautowych z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono okolicznościową iluminację.Idea Honorowego Protektoratu Prezydentów RP nad Harcerstwem sięga początków młodej niepodległości naszej Ojczyzny. Tradycję tę zapoczątkował w 1920 roku Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny marszałek Józef Piłsudski. Później kolejni Prezydenci Stanisław Wojciechowski i profesor Ignacy Mościcki.

Druga Wojna Światowa była dla Harcerstwa kolejnym momentem sprawdzenia gotowości do stanięcia w pierwszej linii walki i służby. Niestety w powojennej rzeczywistości komunistycznej Polski nie można było zrealizować szaroszeregowego „pojutrza”. Tradycję harcerskiej służby dla niepodległej Rzeczypospolitej przechował Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami Kraju. Kolejnymi Protektorami byli Prezydenci: Władysław Raczkiewicz, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabat i Ryszard
Kaczorowski. Dwaj ostatni byli instruktorami harcerskimi.

Tradycja Protektoratu powróciła do wolnej i suwerennej Polski wraz z objęciem przez Lecha Wałęsę urzędu Prezydenta III RP. Kolejnym Protektorem ZHP był Aleksander Kwaśniewski. 22 lutego 2009 roku, w Dniu Myśli Braterskiej Prezydent Lech Kaczyński objął protektoratem wszystkie działające w Polsce i poza jej granicami organizacje harcerskie. Tradycję tę kontynuował także Prezydent Bronisław Komorowski.

Zgodnie z tradycją i zwyczajem Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 21 lutego 2016 roku Honorowy Protektorat nad Ruchem Harcerskim w Polsce i poza granicami kraju objął również prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Honorowym Protektoratem następujące organizacje harcerskie:

 • Związek Harcerstwa Polskiego,
 • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej,
 • Stowarzyszenie Harcerskie,
 • Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami Kraju,
 • Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie,
 • Harcerstwo Polskie na Ukrainie,
 • Republikańskie Społeczne Zjednoczenie „Harcerstwo” na Białorusi,
 • Harcerstwo Polskie w Republice Czeskiej,
 • Royal Rangers Polska,
 • Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”,
 • Skauci Europy Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger