Pomoc Ukrainie

Odznaka My z Wami / Ми з Вами

W uznaniu postawy i czynnej służby obecnych i byłych członków oraz przyjaciół Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w czasie pierwszych miesięcy po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Naczelnictwo Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej uchwaliło wprowadzenie odznaki My z Wami / Ми з Вами.

Regulamin przyznawania odznaki My z Wami / Ми з Вами

Odznaka My z Wami / Ми з Вами (Odznaka UA 2022) jest odznaką przyznawaną obecnym lub byłym członkom oraz przyjaciołom ZHR za odpowiednią postawę i czynną służbę w czasie pierwszych miesięcy po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Odznaka przyznawana jest przez komendantki i komendantów Chorągwi lub namiestniczki i namiestników, za minione zasługi, na wniosek złożony do dnia 31.05.2024 r. w formie ankiety przygotowanej przez Naczelnictwo. Odznaka przyznawana jest każdemu członkowi, byłemu członkowi oraz przyjacielowi ZHR, który spełnia wymagane kryteria. Wykonanie zadań potwierdza osoba zdobywająca odznakę – pamiętaj, że „Na
słowie harcerza/harcerki polegaj jak na Zawiszy”.


Odznaka UA 2022 dla uczestników służby

  1. Wykazał(a) się postawą gotowości do służby w myśl 3 punktu Prawa Harcerskiego „Harcerz/harcerka jest pożyteczny(a) i niesie pomoc bliźnim”.
  2. Brał(a) czynny udział w służbie organizowanej przez struktury harcerskie lub inne organizacje na rzecz uchodźców z Ukrainy, po wybuchu pełnoskalowej wojny w lutym 2022 roku. Czynną służbę pełnił(a) przez minimum 5 dni lub minimum 5 razy, w ciągu pierwszych 3 miesięcy wojny.

Odznaka UA 2022 dla koordynatorów i osób szczególnie zaangażowanych w służbę

  1. Spełnił(a) wymagania na Odznakę UA 2022 dla uczestników służby.
  2. Koordynował(a) służbę na rzecz uchodźców z Ukrainy, angażując się w działania wewnętrznych sztabów kryzysowych lub współpracując z instytucjami zewnętrznymi.

Dla kogo odznaka?

Odznaka przyznawana jest każdemu członkowi, byłemu członkowi oraz przyjacielowi ZHR, który spełnia wymagane kryteria. Wykonanie zadań potwierdza osoba zdobywająca odznakę – pamiętaj, że „Na słowie harcerza/harcerki polegaj jak na Zawiszy”.

Odznaka jest przyznawana:

  • harcerkom i harcerzom ZHR,
  • byłym członkom ZHR,
  • przyjaciołom ZHR,

za odpowiednią postawę i czynną służbę w czasie pierwszych miesięcy po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.



WYPEŁNIJ ANKIETĘ – ZAWNIOSKUJ O ODZNAKĘ

Kto przyznaje odznakę?

Odznaka przyznawana jest przez komendantki i komendantów Chorągwi lub namiestniczki i namiestników, za minione zasługi.

Kto i jak wnioskuje o przyznanie odznaki?

Odznaka jest przyznawana na wniosek złożony do dnia 31.05.2024 r. w formie ankiety LINK.


Zapraszamy drużynowe i drużynowych do pobrania obszernego materiału „Wojna na Ukrainie – co mówić i robić w drużynie?” przygotowanych przez hm. Magdalenę Leczkowską.

POBIERZ PLIK

Stanowisko ZHR


Druhny i Druhowie,

ze smutkiem, gniewem i troską przyjmujemy wiadomości o napaści Rosji na Ukrainę. Nasze myśli i modlitwy są z jej obywatelami, szczególnie ze skautami z ukraińskiego Płastu i harcerzami z Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. Obejmujemy nimi także Ukraińców w Polsce, przede wszystkim koleżanki i kolegów naszych harcerek i harcerzy, a wśród nich zwłaszcza członków bliskiego nam od początków istnienia naszych organizacji Płastu – Ukraińskiej Organizacji Skautowej w Polsce. Współpracowaliśmy z Wami w słońcu i w radości, nie opuścimy Was w czasie burzy i smutku.

22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, składaliśmy sobie przyjacielskie życzenia. Dotyczyły one także mieszkańców Ukrainy, w tym naszych Rodaków. 23 lutego, za wstawiennictwem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego modliliśmy się za pokój na Ukrainie.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej włącza się w pomoc Ukrainie. Podejmujemy służbę i wyzwanie. W związku z zaistniałą sytuacją Przewodniczący ZHR powołał sztab kryzysowy i polecił Okręgom ZHR, Pogotowiu Harcerek i Harcerzy ZHR, Harcerskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratowniczemu ZHR podjęcie koordynowanej przez ten sztab służby.

Naczelnictwo ZHR podjęło niezwłoczne działania organizacyjne we współpracy z pozostałymi władzami ZHR, innych organizacji harcerskich, z władzami państwowymi i samorządowymi.

Wzywamy wszystkich członków, przyjaciół i sympatyków ZHR do zaangażowania się w działania solidarności i pomocy na rzecz Ukrainy i jej obywateli.

Naczelnictwo ZHR



Aktualności


Wsparcie psychologiczne wolontariuszy koordynatorów i drużynowych

Informujemy, że ramach Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR działa już zespół ds. wsparcia psychologicznego wolontariuszy, koordynatorów i drużynowych. Naszym celem jest zadbanie o jak najlepszą kondycję pomagających, bo wiemy, że „wsparcie wspomagacza wspiera wspomaganego”. Przygotowujemy dla Was webinary, filmiki psychoedukacyjne i bazę materiałów do poczytania. Planujemy uruchomienie grup wsparcia dla wolontariuszy i konsultacje telefoniczne.
Koordynatorem zespołu jest hm. Magdalena Leczkowska. Kontakt: [email protected].
Dbajcie o siebie. To nie sprint. To także nie maraton. To sztafeta!
W imieniu zespołu wsparcia,
hm. Magdalena Leczkowska

STRONA: Wsparcie psychologiczne wolontariuszy koordynatorów i drużynowych


Zapraszamy drużynowe i drużynowych do pobrania obszernego materiału „Wojna na Ukrainie – co mówić i robić w drużynie?” przygotowanych przez hm. Magdalenę Leczkowską.

POBIERZ PLIK


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół – dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 


ZHR w mediach społecznościowych



Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje działania finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.